Пелети (паливні гранули) - екологічно чисте паливо, яке активно використовується для одержання теплової енергії, під час спалювання його у твердопаливних котлах. Деревні паливні гранули належать до поновлюваних джерел енергії, їх виробляють методом пресування відходів деревообробки.

ІСТОРІЯ ПЕЛЕТ

Уперше деревні гранули були зроблені баварцем Руді Гуннерманом, який живе в США. Він застосував відому технологію гранулювання для економії на перевезенні відходів. Потім у США знайшли застосування гранулам і для опалення. У Європі першовідкривачем вважається Швеція, де в 1984-1988 роках починають виготовляти гранули із залишків деревообробки і після їх використовують для опалення. З початку 90-х років у Швеції почався бум і промислове виробництво деревних гранул. Потім стрімкий розвиток одержує виготовлення гранул у Канаді, Данії, Австрії, Голландії, Фінляндії, Норвегії, Англії, Франції, Італії. Виробництво гранул у Німеччині почалося в 1998 році. У цей час підприємство з виробництва паливних гранул установлюють поруч із лісозаготівельними або деревообробними виробництвами, і це виробництво працює 24 години на добу цілий рік.

ЦЕ НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Деревні гранули (пелети) розглядаються сьогодні як паливо майбутнього, як найбільш екологічно чисте паливо. Сировиною для виробництв пелет є відходи деревообробки: тирса, стружка, а також дрібні бруски деревини хвойних і листяних порід. Роблять пелети з відходів сільського господарства (кукурудзи, соломи), відходів круп'яного виробництва, лузги соняшника, торфу і т.д. Деревні гранули відрізняються від звичайної деревини високою сухістю (вологість 8- 12%, а вологість сирих дров 30 -50%) і вищою щільністю - приблизно в півтора рази, ніж у дров. Перевагою деревної гранули є дуже низький відсоток попелу, не більше 3%. У виробництві технічних пелет також використовуються відходи з корою або сама кора, ця гранула призначена для котлів великої потужності. В опаленні приватного будинку використовують побутову гранулу (білу), світлого або кремового кольору, що також має приємний солодкуватий запах, виробляється винятково зі свіжої, сухої тирси з вологістю не більше 12% без домішок кори, гілок. Гранула характеризується низьким рівнем попелу й максимально високим показником калорійності і теплоти згоряння - ці якості забезпечують високу теплотворну здатність, у порівнянні з тріскою або дровами (при спалюванні 1 тонни деревної гранули виділяється приблизно 3500 квт/год тепла, що в півтора рази більше, ніж у звичайних дров). Використання й застосування деревних гранул найрізноманітніше: опалення приватних житлових будинків, складських приміщень, адміністративних споруджень твердопаливними котлами; розведення багаття в природних умовах (пікніки); як деревний наповнювач для котячого туалету; як підстилка для свійських тварин (кроликів, шиншил, хом'яків та ін). Як бачимо, пелета має кілька видів застосування, можливо ви використаєте паливні гранули для інших потреб.

Зазвичай пелети зберігаються в бункерах і транспортуються розсипом. Однак для виключення втрати якості рекомендується робити розфасовку в біг-беги - великі мішки. Найбільш якісні пелети для приватного споживача можуть поставлятися в 20-ти кілограмових мішках.

ПЛЮСИ, МІНУСИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Отже, переваги пелет такі: низький ризик самозапалювання; не містять пилу і спор, тобто нешкідливі для людей, що страждають від алергії; екологічна чистота, адже при спалюванні гранули пелети виділяють до 3% попелу; висока продуктивність тепла; велика щільність, що полегшує транспортування гранул; протягом тривалого строку зберігання не втрачають своїх властивостей і не гниють.

Але цей вид палива має й істотний мінус, і це -  висока вартість при покупці малої кількості палива. Погодьтеся, не кожному доступна можливість приїхати до виробника й купити відразу вантажівку гранул.