Опалення та гарячу воду в будинку цілий рік Вам зможе забезпечити автономна система опалення. Найпопулярнішим, на сьогоднішній день, видом опалення є опалення за допомогою котла, який представляє собою потужний, стаціонарний, опалювальний пристрій з естетичним зовнішнім виглядом. Основним критерієм для поділу є вид палива, що використовується котлом. В залежності від застосовуваного палива поділяються на:
- газові;
- електричні;
- твердопаливні;
- рідкопаливні (дизельні);
- комбіновані.
Розглянемо кожен вид і спробуємо розібратися в їхніх перевагах і недоліках.
Газові котли – це найбільш популярний вид опалювального пристрою, завдяки тому, що до 2010 року газ був найдешевшим видом палива (так як є першоджерелом енергії). Деякі підприємства з виробництва газових котлів вдосконалять і випускають все нові види котлів понад 75 років. Основне призначення газового котла це отримання тепла для опалення приміщення і нагріву води, шляхом згоряння палива. Як паливо може бути використаний природний газ: пропан або бутан, так як він недорогий, доступний, і прекрасно підходить для опалювальних котлів.
Залежно від місця розміщення газові котли (як і інші) можуть бути настінними (котли розміщуються безпосередньо на стіні або на спеціальній рамі, в основному вони мають невеликі розміри і потужність (від 24 до 100 кВт), хоча за своєю будовою вони складніші, ніж підлогові) або ж підлоговими (габаритні, потужні котли, які розміщуються на спеціальній платформі або ж просто на підлозі). Вибирати краще двоконтурний котел, який здатний забезпечити Вас теплом і гарячою водою. Потужність котла необхідно підбирати з урахуванням тепловтрат, кількості проживаючих осіб, необхідність споживання води і загальну площу. Якщо у Вас підведена до будинку газова магістраль, то газовий котел буде ідеальним і найефективнішим опалювальним пристроєм. Основні переваги:
- поширеність, широкий асортимент (купити газові котли можна практично в будь-якому магазині опалювальної техніки, тоді як твердопаливний або комбінований котел потрібної моделі, можливо, доведеться пошукати);
- доступність і невисока ціна палива (негазифікованих районів не так вже багато, але навіть у них газовий котел цілком можна використовувати — підключивши його до балона зі зрідженим пропан-бутаном);
- високий ККД (особливо у турбованих котлів з закритою камерою згоряння);
- простота установки (газовий котел вимагає димоходу, однак до його матеріалу і конструкції не пред’являються підвищені вимоги) та подальшої експлуатації.
У той же час, у газових опалювальних котлів є і свої недоліки.
- при великій площі житлових приміщень (більше 50 м2) і недостатній теплоізоляції будинку опалення скрапленим газом, особливо в північних регіонах, стає економічно невигідним і досить складним технічно — з-за частої заміни балонів. У такій ситуації простіше встановити котел на рідкому паливі. До мінусів котлів, що працюють від зрідженого газу, можна також віднести вибухонебезпечність палива; якщо окреме приміщення під котельню обладнати неможливо, перевагу краще віддати рідко — або твердопаливний котел. З іншого боку, опалювальне обладнання, підключене до магістрального газопроводу, цих недоліків позбавлена, тому в приватному будинку, який знаходиться в газифікованому населеному пункті, в більшості випадків доцільно встановити саме газовий опалювальний котел.
- недолік, який виникає раз – це оформлення документів.
Електричні котли – опалювальні котли, які рекомендують використовувати, коли немає можливості провести газ або встановити твердопаливні котли. Електричні котли користуються особливою популярністю в Європі та Україні, так як їх рівень ККД практично дорівнює 100%. В основі котлів розташований ТЕН, термін служби якого становить близько 5 років, при грамотній експлуатації котла, але після його заміни, котел буде продовжувати працювати. Вигідно використовувати електричний котел для будинку з невеликою площею або ж для отримання гарячої води.
Переваги:
- невисока вартість обладнання і пристроїв;
- відсутність відкритого вогню;
- екологічна безпека;
- безшумна робота;
- простота монтажу і експлуатації.
Недоліки:
- Підвищенні вимоги до живлення. Котел потужністю не більше 3,5 КВт, котел може бути підключений до звичайної електричної розетки. Котли потужністю 3,5 - 7 КВт підключаються безпосередньо до щитка виділеним кабелем. Для них можливе живлення від 220 вольт. Окремий кабель - не каприз виробника: інструкція з електричної безпеки обмежує максимальний струм на розетці 16 ампер. Котли з електричною потужністю від 7 кіловат живляться ТІЛЬКИ від 380 вольт. У всіх випадках заземлення є обов'язковим.
- ;
- великі витрати палива;
- можливо відсутність тепла і води при перебоях в електричних мережах.
Твердопаливний котел – вид котлів, який поширений завдяки традиційним видам палива – тирса, вугілля, дрова. У зв’язку з постійним зростанням цін на газ, все частіше люди віддають перевагу твердопаливним котлам. Розвиток твердопаливних котлів призвів до розділення на чотири основні види котлів. Через їх відмінності розглянемо кожен з них.
Класичні твердопаливні котли на колосникових гратах. У традиційних твердопаливних котлах за підтримку температури відповідає датчик температури, що управляє повітряною заслінкою. Якщо температура води занадто висока - датчик закриває заслінку, а якщо температура низька, то датчик відкриває заслінку. Тривалість горіння таких твердопаливних котлів від 2 до 6 годин на одному завантаженні.
Переваги:
- віками перевірена технологія;
- простота і надійність;
- невисока ціна;
- можливість використання різних видів палива.
Недоліки:
- невисокий ККД;
- практично повна відсутність регулювання температури теплоносія;
- чутливість до вологості палива;
- необхідність частої загрузки палива.
Твердопаливних котлів тривалого горіння можуть працювати на наступних видах палива : нафтопродукти, торф'яні брикети, дерево, буре і кам'яне вугілля, кокс. Від виду палива виходить і назва котла.
Моделі, що використовують як паливо тільки деревину і деревні відходи, дещо відрізняються від універсальних котлів тривалого горени. Такі котли відрізняються один від одного тільки тим, що камера згорання обладналася більш жаростійкими елементами, що покращують згорання палива і декілька іншої системою подачі повітря в місце горіння.
Переваги:
- невибагливий і функціональний;
- час роботи котла на одному завантаженні вугіллям до 5-х діб. Час роботи при завантаженні дровами до 2-х діб;
- незалежність.
Недоліки:
- низький ККД (близько 80%);
- відсутність регулювання температури теплоносія;
- високі вимоги до якості палива;
- працюють циклом: завантаження палива - розжиг - горіння - загасання - чищення котла. Дозагрузка палива технічно можлива, але абсолютно недоцільна.
В газогенераторних або пиролізних котлах, на відміну від традиційних, горить саме деревний газ, що виділяється з дрів під дією високих температур. Проходячи через форсунку, газ горить жовтим, або, що найчастіше відбувається, безбарвним полум'ям. Внаслідок такого горіння утворюється мала кількість золи і сажи. ККД пиролизных котлів досягає 85%. Тривалість горіння таких твердопаливних котлів від 5 до 12 годин на одному завантаженні.
Переваги:
- високий ККД;
- великі інтервали між дозагрузками палива;
- широкий діапазон регулювань;
- надійність і зручність в експлуатації .
Недоліки:
- потребують підключення до електроживлення;
- за відсутності футерування камери завантаження чутливі до вологості палива.При неповному футеруванні камери згорання дуже швидко виходять з ладу із-за прогорання стінок.
Котли твердопаливні з бункерами, що працюють на пеллетах - деревні клапті і відходи, спресовані в гранули. Розміри пеллет досить малі: 5 - 70 міліметрів в довжину і 6 - 10 міліметрів в товщину. Купити таке паливо на території України сьогодні дуже непросто, тому котли твердопаливні Україна на пеллетах користуються не занадто великою популярністю. Тривалість горіння таких твердопаливних котлів від 2 до 15 діб залежно від об'єму паливного бункера.
Переваги:
- великі інтервали між завантаженнями палива;
- досить високий ККД;
- широкий діапазон регулювань;
- паливо упаковане в зручні поліетиленові пакети.
Недоліки
- висока вартість: як самих котлів, так і палива до них;
- потребують підключення до електроживлення.
Рідкопаливний котел – це котeл, який купують коли є необхідність у створенні незалежного опалення або коли немає можливості провести газову магістраль. Як паливо для рідкопаливного котла використовується дизпаливо (солярка), ціна на яку зростає досить швидко, так само як і на газ. Даний вид котлів можна порівнювати з газовим котлом за ефективністю та принцип роботи даного. Недоліки рідкотопливного котла полягають в наступному: необхідно встановити дизель-генератор (щоб котел не залежав від електрики), дані котли мають підвищений рівень сажоутворення.
Комбіновані котли.Якщо порівнювати за габаритами і масою, то універсальні пристрої опалення будинку більше, в порівнянні з аналогами, але використовують тільки один вид енергоносія. У той же час установки з двома теплоносіями менше, ніж ті, які можуть використовувати до 4 видів палива.
Основні переваги двопаливного агрегатів для будинку:
- вони забезпечують своєрідну автономність. Адже при відсутності газу або електрики завжди можна перейти на тверде пальне;
- агрегати газ / дрова, електрику / тверде паливо, як і традиційні моделі, можуть бути одноконтурні та двоконтурними. До них можна приєднувати бойлер непрямого підігріву води або гріти рідина для побутових потреб проточним способом;
- подібні установки оснащуються всіма необхідними патрубками для під'єднання звичайної системи опалення будинку або конструкції «тепла підлога».
недоліки: - чим вище потужність або маса комбінованих котлів, тим меншим числом додаткових можливостей вони володіють. Наприклад, у устаткування підвищеної продуктивності може не бути захисту від замерзання, системи або другого контуру для приготування гарячої води;
- вони вимагають до себе окремого приміщення;
- вони дуже важкі, тому випускаються тільки в підлоговому виконанні;
- їх конструкція складна, що ускладнює сервісне обслуговування і підвищує його ціну.
Кожен з цих котлів має свої переваги і недоліки, але вибір може залежати від різних факторів: зовнішнє середовище, особисте побажання, наявність газової магістралі, наявність індивідуального проекту, функціональні характеристики котла, матеріал з якого зроблений котел, виробник, вид палива і т.д.